Thaddeus Stevens College Spring 2022 Awards | Community News

College or university news

 

Honors

 

Place learners had been among the individuals honored by Thaddeus Stevens Faculty of Technologies in May 2022 at its annual Educational Awards system.

Leading award winners are stated with their hometowns and awards.

East Petersburg — Skylar Main, plumbing technology, most technically skilled Donald W. Jones Award, best all round GPA.

Lancaster — Michael A. Mancini, economics remarkable pupil electromechanical know-how, exceptional electromechanical engineering pupil, donated by Culture Production Engineers Donald W. Jones Award, maximum overall GPA.

Lititz — Miranda Dorosz, computer networking methods administration, maximum GPA (morning class) computer system networking techniques administration, most proficient application developer (morning class) Scholar Alumni Award, picked by school, graduate acknowledged for exceptional skills in leadership, character and scholarship. Spencer Heffley, computer software package engineering technology, best GPA Donald W. Jones Award, best total GPA Andrew D. Matt, laptop Software package Engineering Technological know-how highest GPA, Donald W. Jones Award highest total GPA. Quintin S. Rohrer, social sciences exceptional university student, automotive engineering Rosser Memorial Award, maximum GPA.

Manheim — Sarah Paetz, electromechanical technology, excellent electromechanical engineering college student, donated by Culture Manufacturing Engineers Donald W. Jones Award, greatest over-all GPA.

Mount Joy — Josiah D. Ware, laptop or computer facts devices, outstanding college student Donald W. Jones Award, highest overall GPA.

Further award winners are detailed by majors studied and awards presented.

Economics — fantastic learners, Michael Mancini, of Lancaster Reese D. Martin, of Manheim.

Arithmetic — superb student, Harry S. Mulrooney, of Quarryville.

Social scientific tests — superb college students, Aileen D. McElhenny, of Bainbridge Quintin S. Rohrer, of Lititz.

Architectural technology — optimum GPA, Juliette Forry, of Strasburg management and character, Kaung K. Hann, of Lancaster architectural technology excellence: Reagan J. Hollenbaugh, of Lancaster degree venture layout, Hazel B. Pfarr, of Lancaster.

Automotive engineering — Rosser Memorial Award, highest GPA, Quintin S. Rohrer, of Lititz most technically skilled, Trevor T. Lambert, of Denver.

Enterprise administration — highest GPA, Safiya M. Purcell, of Lancaster superb achievement awards, Ethan J. Sauder, of Strasburg, and Ashley Monclus Mejia, of Lancaster.

Cabinetmaking and wood technology — willingness to assistance others and superior GPA: Eshton G. Sauder, of Lancaster.

Carpentry Technological know-how — highest quality (morning class), Zachary K. Leid, of Mount Joy most improved (morning course), Aaron G. Bailey, of Mount Pleasure Paul L. Simmers Award (most advanced, morning class), Jeremy J. Weaver, of Lincoln College quality, commitment and enhancement, Christopher M. Raab, of Mohnton.

Collusion repair technological innovation — most technically knowledgeable, Julianna V. Jon, of Lancaster.

Computer system networking programs administration — Brendan W. Meley ’03 Memorial Award CNSA (evening course), exhibiting promise and probable, Khrystyna Kregenbild, of Lancaster best GPA (morning course), Miranda Dorosz, of Lititz most technically capable (morning class), Joel T. Brenchley, of New Providence most proficient software developer (morning class), Miranda Dorosz, of Lititz.

Laptop application engineering technological know-how — highest GPAs, Spencer Heffley, of Lititz, and Andrew D. Matt, of Lititz.

Electrical technological know-how — fantastic electrical college student and the Course of 1931 Electrical Shop Award, Caleb J. Shorts, of Terre Hill most sought-soon after electrical engineering (early morning course), Chad D. Alshouse, of Ephrata.

Electromechanical technologies — outstanding electromechanical engineering students, donated by Modern society Production Engineers, Michael A. Mancini, of Lancaster, Alexander J. Miller, of Elizabethtown, and Sarah Paetz, of Manheim.

Engineering CAD know-how — best GPA, donated by SME, Thomas G. Mongno, of Elizabethtown.

Graphic communications and printing technologies — excellence in graphic communications, Alyson L. Eldridge, of Lancaster excellence in printing technologies, Adam Z. Dagostino, of Mount Pleasure exceptional student, Briana A. Ayala, of Lancaster.

Heating, air flow and air conditioning know-how — Johnstone Excellence in Set up Award (morning class), Matthew S. Zeamer, of Lancaster Instructor’s Award (early morning class), Bobby Valentine, of Lancaster RETA Proficiency in Refrigeration Award (afternoon class) Nick J. Miller, of Lititz.

Masonry technological innovation — Stefan L. Facenda Memorial Award, Zedekiah D. Baker, of Nottingham.

Mechanical engineering engineering — optimum GPA/SME, Christopher D. Dacenzo, of Marietta technical competency, Colleen C. Ross, of Lancaster.

Plumbing technological know-how — most technically skilled, Skylar Significant, of East Petersburg.

Residential transforming know-how — superior GPAs: Dylan J. Bakaric, of Middletown Benjamin K. Witmer, of Millersville most enhanced: Nadia N. Checkan, of Lancaster.

Drinking water and environment technologies — greatest GPA: Eric W. Shannon, of Landisville.

Welding technology — management excellence (morning course), Andrew P. Barrett, of Lincoln College. Leadership excellence (afternoon course), Nelson P. Anderton, of Akron.

James H. Hartzell Award — scholar displaying best scholastic and private improvement: Mannie Rivera, of East Petersburg.

Kenneth W. Schuler Award — fantastic university student pursuing further more education: Zandielix De La Cruz-DeJesus, of Lancaster.

College student Alumni Award — graduate recognized for fantastic qualifications in management, character and Scholarship, picked by faculty: Miranda Dorosz, of Lititz.

Donald W. Jones Award — highest total GPA awards: Spencer Heffley, of Lititz Matthew J. Hoy, of Leola Skylar Big, of East Petersburg Michael A. Mancini, of Lancaster Andrew D. Matt, of Lititz Alexander J. Miller, of Elizabethtown Sarah Paetz, of Manheim Eric W. Shannon, of Landisville Josiah D. Ware, of Mount Joy.

Thaddeus Stevens College Support Award — pupil who most effective exemplifies the spirit of volunteerism and neighborhood provider within and outdoors the Stevens community: Juliette Forry, of Strasburg.

Email school news objects to [email protected]